Fetiş

Fr fétiche doğaüstü güçler atfedilen nesne 1760 C. de Brosses, Le Culte des Dieux Fétiches"de. Port feitiço 1. el yapımı, mamul, 2. Afrika"nın Gine sahiline özgü tılsım heykelciği << Lat facticius el yapımı, mamul Lat facere, fact- yapmak  faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1894) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fétiche "doğaüstü güçler atfedilen nesne" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1760 C. de Brosses, Le Culte des Dieux Fétiches"de.) Fransızca sözcük Portekizce feitiço "1. el yapımı, mamul, 2. Afrika"nın Gine sahiline özgü tılsım heykelciği" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince facticius "el yapımı, mamul" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.

Ek Bilgi

1917"de ABD"de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921"den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940"lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Kelime Telaffuzu

Fetiş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Fetiş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Portekizce , Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fetiş ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play