Fertilite

Fr fertilité doğurganlık, bereket Lat fertilitas a.a. Lat fertilis doğurgan, ürün veren Lat ferre getirmek, ürün vermek, doğurmak HAvr *bher-1 a.a.  +ber

Tarihte En Eski Kaynak

fertilite [ m (1982) : Gebelik ve Radyasyon Fertilite ve İnfertilite Bülteni ]
fertilizasyon [ m (1987) : kamuoyunda tüp bebek uygulaması olarak bilinen İnvitro Fertilizasyon ve Embriyo Transferi Merkezleri Yönetmeliği ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fertilité "doğurganlık, bereket" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen fertilitas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fertilis "doğurgan, ürün veren" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince ferre "getirmek, ürün vermek, doğurmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +ber maddesine bakınız.

Ek Bilgi

1917"de ABD"de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921"den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940"lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fertilite ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play