Feriştah

Fa firişte فرشته elçi, melek << OFa frēştag a.a. Ave fraēşta- elçi << HAvr *prə-isto- a.a.  fer+

Tarihte En Eski Kaynak

firişte "elçi, peygamber" [ Reşit Rahmeti Arat, Eski Türk Şiiri (1000 yılından önce) : yaşın teŋri nom kutı, mor Mani firiştelarka [şimşek tanrı, töre kutu, Aziz Mani resullere] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça firişte فرشته z "elçi, melek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen frēştag sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde fraēşta- "elçi" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *prə-isto- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fer+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Ermenice hreştak հրեշտակ (melek) Orta Farsçadan alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Feriştah kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Feriştah nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Avesta, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Feriştah ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play