Ferman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ferman Kelime Kökeni

Fa farmān فرمان buyruk, hüküm, hükümdar iradesi << OFa framān a.a. << EFa fra-mānā- buyruk Ave fra-mainya- egemenlik, iktidar, irade Ave fra+ mainyu- düşünce, akıl  düşman

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça farmān فرمان z "buyruk, hüküm, hükümdar iradesi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen framān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça fra-mānā- "buyruk" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde fra-mainya- "egemenlik, iktidar, irade" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde mainyu- "düşünce, akıl" sözcüğünden fra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düşman maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Ferman kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ferman nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince praemonere (uyarmak, yol göstermek) fiili eş yapıdadır. Ermenice hraman (buyruk) Partçadan alıntıdır; fr- > hr- evrimi Partçada tipiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.