Feriştah - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Feriştah Kelime Kökeni

Fa firişte فرشته elçi, melek << OFa frēştag a.a. Ave fraēşta- elçi << HAvr *prə-isto- a.a.  fer+

Tarihte En Eski Kaynak

firişte "elçi, peygamber" [ Reşit Rahmeti Arat, Eski Türk Şiiri (1000 yılından önce) : yaşın teŋri nom kutı, mor Mani firiştelarka [şimşek tanrı, töre kutu, Aziz Mani resullere] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça firişte فرشته z "elçi, melek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen frēştag sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde fraēşta- "elçi" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *prə-isto- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fer+ maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Feriştah kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, feriştah nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ermenice hreştak հրեշտակ (melek) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.