Fasulye

Yun fasúlia φασούλια [çoğ.] Yun fasúli φασούλι malum sebze, phaseolus vulgaris << EYun phásēlos φάσηλος baklagillerden ufak taneli bir bitki, fiğ, vicia sativa

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca fasúlia φασούλια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca fasúli φασούλι z "malum sebze, phaseolus vulgaris" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca phásēlos φάσηλος z "baklagillerden ufak taneli bir bitki, fiğ, vicia sativa" sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Bilgi

19. yy"dan önce Türkçe börülce ve Arapça lûbiya biçimleri görülür. Birçok sebze ve balık adında olduğu gibi Yunancadan çoğul biçim alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Fasulye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Fasulye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Ses evrimi, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play