Fanus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fanus Kelime Kökeni

Ar fānūs فانوس lamba, fener EYun phanós φανός a.a. EYun phaínō, phan- φαίνω, φα- aydınlanmak, aydınlatmak  fantezi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Seydi Ali Reis, Mirat-ül Memalik (1557) ]
[ Zati, Divan (1550 yılından önce) : Bî-nevalar fanus-ı hayal gibi götlerine mum sokub ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça fānūs فانوس z "lamba, fener" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen phanós φανός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phaínō, phan- φαίνω, φα- z "aydınlanmak, aydınlatmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Fanus kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, fanus nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Aramice/Süryanice ploni almoni פְלוני אַלְמוֹני (aynı anlamda). Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 71. Orta Yunanca peloní elmoní, Ermenice eġmoni peġmoni (falan filan) biçimleri Süryaniceden alınmıştır. H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan 2.21.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.