Fırtına - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fırtına Kelime Kökeni

İt fortuna 1. kader, kısmet, baht, 2. kaza, özellikle deniz kazası << Lat fortuna kader, kısmet << HAvr *bhr-tu- HAvr *bher-1 taşımak, getirmek  fertilite

Tarihte En Eski Kaynak

fortuna/furtuna "1. deniz kazası, 2. denizde şiddetli hava" [ PiriR (1521) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca fortuna "1. kader, kısmet, baht, 2. kaza, özellikle deniz kazası" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince fortuna "kader, kısmet" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhr-tu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bher-1 "taşımak, getirmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fertilite maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca four, fournaise, İngilizce furnace (fırın) biçimleri Latinceden alınmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.