Fışkı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fışkı Kelime Kökeni

Yun fúski φούσκη dışkı << EYun phýskē φύσκη 1. kabartı, şişkin şey, 2. kalın barsaktan yapılan sucuk, bumbar EYun physáō φυσάω üflemek, şişirmek EYun phýō φύω şişmek, kabarmak  fiziyo+

Tarihte En Eski Kaynak

fuşki [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
fişki/fışkı [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca fúski φούσκη z "dışkı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phýskē φύσκη z "1. kabartı, şişkin şey, 2. kalın barsaktan yapılan sucuk, bumbar" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca physáō φυσάω z "üflemek, şişirmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phýō φύω z "şişmek, kabarmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fiziyo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince mus ponticus (fındık sıçanı = Karadeniz sıçanı).

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.