Fidan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fidan Kelime Kökeni

Yun fitón φυτόν bitki << EYun phytón φυτόν biten şey, a.a. EYun phýō φύω doğmak, bitmek, büyümek, maddi varlığa kavuşmak << HAvr *bheuə- olmak, oluşmak, yetişmek  fiziyo+

Tarihte En Eski Kaynak

fidon/fiton "bitki" [ Amrdovlat Amasyatsi, Ankidats Anbed (1481 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca fitón φυτόν z "bitki" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phytón φυτόν z "biten şey, bitki" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phýō φύω z "doğmak, bitmek, büyümek, maddi varlığa kavuşmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheuə- "olmak, oluşmak, yetişmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fiziyo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince mus ponticus (fındık sıçanı = Karadeniz sıçanı).

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.