Etüv - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Etüv Kelime Kökeni

Fr étuve ısıtma kabini EAlm stuba ev hamamı, sıcak oda OLat *extufa baca, ocak Lat ex+ tufare tütmek EYun týphō τύφω a.a. << HAvr *dheubh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ TezhibK (1897) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca étuve "ısıtma kabini" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yüksek Almanca stuba "ev hamamı, sıcak oda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *extufa "baca, ocak" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince tufare "tütmek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen týphō τύφω z fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dheubh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce stove (aynı anlamda) Eski Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Eski Yüksek Almanca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.