İltibas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İltibas Kelime Kökeni

Ar iltibās إلتباس [#lbs VIII msd.] anlamı belirsiz veya karışık olma, bulanıklık Ar iltabasa [VIII] karmakarış oldu, belirsizleşti, bulandı Ar labasa karıştırdı  libas

Tarihte En Eski Kaynak

"bir şeye dair verilen resmi kâğıt, tasdikname" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça lbs kökünden gelen iltibās إلتباس z "anlamı belirsiz veya karışık olma, bulanıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iltabasa "karmakarış oldu, belirsizleşti, bulandı" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Bu sözcük Arapça labasa "karıştırdı" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII)idir. Daha fazla bilgi için libas maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İltibas kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, iltibas nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

20. yy'da türetilmiş neo-Osmanlıca felsefe terimidir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Arapça mezid fiil vezni: ifti'âl, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.