Epikriz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epikriz Kelime Kökeni

Alm Epikrise "ard-değerlendirme", a.a. § EYun épi έπι art, peş (edat) EYun krísis κρίσις yargı, hüküm EYun krínō κρίνω yargılamak +sis  epi+, kriz

Tarihte En Eski Kaynak

"tıpta hastalığın seyrine dair rapor" [ m (1987) : Klinikteki teşhisin bir epikriz olduğunu, rapor olmadığını, kliniğin başkanı olduğu için belgeyi imzaladığını, Adli Tıp'ta ise ise beş gün inceleme yapılıp rapor verildiğini, kimsenin hiçbir etki altında olmadığını söyledi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca Epikrise "'ard-değerlendirme', tıpta hastalığın seyrine dair rapor" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Eski Yunanca épi έπι z "art, peş (edat)" ve Eski Yunanca krísis κρίσις z "yargı, hüküm" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca krínō κρίνω z "yargılamak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için epi+, kriz maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kriz burada "buhran" değil, Yunanca sözcüğün orijinal anlamıyla "hüküm, yargı" anlamındadır. || Yaygın kanıya (ve TDK sözlüğüne) karşın, Fransızcada bu anlamda épicrise sözcüğü mevcut değildir; ancak çok marjinal olarak "kriz sonrası belirtiler" anlamında kullanılır.

Etiketler: Almanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.