Epilepsi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epilepsi Kelime Kökeni

Fr epilepsie sara hastalığı Lat epilepsia a.a. EYun epilepsía επιλεψία a.a. EYun epilambánō επιλαμβάνω, επιλεπ- tutulmak, kriz gelmek EYun epi+ lambánō, lep- λαμβάνω, λεπ- almak, tutmak  lemma

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : 2- şizofreni - erken bunama, 3- epilepsi, 4- isteri cinneti ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca epilepsie "sara hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen epilepsia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen epilepsía επιλεψία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca epilambánō επιλαμβάνω, επιλεπ- z "tutulmak, kriz gelmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca lambánō, lep- λαμβάνω, λεπ- z "almak, tutmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lemma maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kriz burada "buhran" değil, Yunanca sözcüğün orijinal anlamıyla "hüküm, yargı" anlamındadır. || Yaygın kanıya (ve TDK sözlüğüne) karşın, Fransızcada bu anlamda épicrise sözcüğü mevcut değildir; ancak çok marjinal olarak "kriz sonrası belirtiler" anlamında kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.