Entelektüel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Entelektüel Kelime Kökeni

Fr intellectuel aydın, kültürlü kişi Fr intellect akıl, anlayış Lat intellectus a.a. Lat intelligere anlamak, idrak etmek, ayırdetmek Lat inter+ legere, lect- seçmek  lejyon

Tarihte En Eski Kaynak

entelektüel [ c (1933) : O halde kadın, daha az iyi yapacağı bir vazifeden ziyade entelektüel bir sahada çalışamaz mı? ]
entel ""entelektüel geçinen" anlamında alaylı söz" [ Nokta (dergi) (1985) : Entel kulüpleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca intellectuel "aydın, kültürlü kişi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca intellect "akıl, anlayış" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen intellectus sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince intelligere "anlamak, idrak etmek, ayırdetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince legere, lect- "seçmek" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lejyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Entelektüel kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, entelektüel nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aslen isim olup, sıfat olarak kullanımı Türkçede 1990'lı yıllarda türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.