Entelijans - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Entelijans Kelime Kökeni

Fr/İng intelligence 1. anlama, kavrama, idrak, 2. İngiliz istihbarat servisinin adı Lat intelligentia anlama yetisi, idrak Lat intelligere anlamak, kavramak  entelektüel

Tarihte En Eski Kaynak

entelijans "casusluk, özellikle İngiliz istihbarat servisi" [ (1920 yılından önce) ]
entelijensiya "aydınlar zümresi" [ c (1967) : Bu entelijansiya, mevcut menfi siyasal iktidara rağmen toplanmamızın daha üstün, daha doğru (...) ]
[ c (1969) : acaba entelijansiya da Türkiye'de görevini yapmış mıdır? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce intelligence "1. anlama, kavrama, idrak, 2. İngiliz istihbarat servisinin adı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince intelligentia "anlama yetisi, idrak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince intelligere "anlamak, kavramak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için entelektüel maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Intelligence Service veya MI6 adıyla meşhur olan İngiliz istihbarat örgütü 1909'da kurulmuştur. || Fransızca ve İngilizce intelligentsia "aydınlar sınıfı" sözcüğü Rusçada yaygın olan kullanımdan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.