Lejyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lejyon Kelime Kökeni

Fr légion özel ordu birliği Lat legio alay, seçme askeri birlik Lat legere, lect- seçmek, ayırdetmek << HAvr *leg-1 seçmek  logos

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca légion "özel ordu birliği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince legio "alay, seçme askeri birlik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince legere, lect- "seçmek, ayırdetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leg-1 "seçmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için logos maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince legere fiili “1. seçmek, 2. okumak” anlamındadır. Aynı şekilde Eski Yunanca légō (1. seçmek, saymak, 2. söylemek, okumak). Diğer türevler için bkz. +loji.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.