Encümen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Encümen Kelime Kökeni

Fa ancuman أنجمن toplantı, meclis, cemaat << OFa hancaman a.a. Ave han-cāmana- a.a. Ave hem+ gam- gelmek << HAvr *gʷā-/gʷem- gelmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ancuman أنجمن z "toplantı, meclis, cemaat" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen hancaman sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen han-cāmana- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde gam- "gelmek" fiilinden hem+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷā- veya gʷem- "gelmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Özgün biçim ejdehā olduğu halde, <+>hā hecesinin Farsça çoğul eki olduğu varsayımıyla ejder biçimi türetilmiştir. Sonradan beliren /r/ ara sesinin kaynağı anlaşılamadı.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.