Eksantrik

Fr excentrique kuraldışı, tuhaf OLat excentricus/eccentricus a.a. EYun ékkentros έκκεντρός (Ptolemaios coğrafyasında) eşmerkezli olmayan dairesel yörünge, aksı merkezde olmayan, kaymış, sapkın +ikos EYun ek+ kéntron merkez  santra

Tarihte En Eski Kaynak

"hoppa, züppe" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : "eksantrisite" yani hoppalık ile züppelik arasındaki itiyadat ]
"dönüş aksı merkezde olmayan (teker)" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca excentrique "kuraldışı, tuhaf" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen excentricus veya eccentricus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ékkentros έκκεντρός z "(Ptolemaios coğrafyasında) eşmerkezli olmayan dairesel yörünge, aksı merkezde olmayan, kaymış, sapkın" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca kéntron "merkez" sözcüğünden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için santra maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızcada Latinceden alınma excentrique yazımı tercih edilirken, İngilizcede sözcüğün Yunanca kökenini vurgulayan ccentric kullanılır.

Kelime Telaffuzu

Eksantrik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Eksantrik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Orta Latince, Aynı anlamda, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Eksantrik ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play