Ekrü - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekrü Kelime Kökeni

Fr écru ketenin beyazlatılmadan önceki rengi, açık bej Fr cru çiğ << Lat crudus çiğ << HAvr *krū-do- HAvr *kreuə- çiğ et  kreozot

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca écru "ketenin beyazlatılmadan önceki rengi, açık bej" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca cru "çiğ" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince crudus "çiğ" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krū-do- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kreuə- "çiğ et" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kreozot maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce screen, Almanca schirm (1. siper, 2. perde).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.