Kreozot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kreozot Kelime Kökeni

Fr créosote çürümeye karşı kullanılan bir kimyasal madde Alm kreosot 1832 Carl Ludwig v. Reichenbach, Alm. doğa bilimci. § EYun kréas, t- κρέασ et (<< HAvr *kreuə- çiğ et ) EYun sōzō, sot- σωζω, σοτ- korumak, esirgemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca créosote "çürümeye karşı kullanılan bir kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca kreosot sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1832 Carl Ludwig v. Reichenbach, Alm. doğa bilimci.) Bu sözcük Eski Yunanca kréas, t- κρέασ z "et" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kreuə- "çiğ et" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca sōzō, sot- σωζω, σοτ- z "korumak, esirgemek" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Latince crudus, Fransızca cru, İngilizce crude (çiğ).

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.