Ekselans - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekselans Kelime Kökeni

Fr excellence üstün ve yetkin olma, bir saygı unvanı Lat excellentia üstünlük, seçkinlik Lat excellere, excels- üstün olmak, sivrilmek Lat ex+ cellere, cels- yükselmek, çıkmak << HAvr *kel-4 yüksek olmak, çıkmak, yükselti, tepe

Tarihte En Eski Kaynak

"elçilere verilen unvan" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca excellence "üstün ve yetkin olma, bir saygı unvanı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince excellentia "üstünlük, seçkinlik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince excellere, excels- "üstün olmak, sivrilmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince cellere, cels- "yükselmek, çıkmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-4 "yüksek olmak, çıkmak, yükselti, tepe" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ekselans kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ekselans nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince columna (sütun), culmen (zirve), İngilizce hill (tepe)

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.