Ejderha

Fa ajdahāk/ajdahā أژدهاك/أژدها İran mitolojisinde efsanevi yılan-kral, dragon << OFa aji-dahāk yılan-kral, Dahak Ave aji-dahāka- a.a. Ave aji yılan << HAvr *eghi-/*angʷhi- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

ejdehā [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
ejderhā [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Yedi başlu ejderhaya yetüp vardum ]
ejder [ Selanikli Mustafa Âli (1600 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ajdahāk veya ajdahā أژدهاك/أژدها z "İran mitolojisinde efsanevi yılan-kral, dragon" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aji-dahāk "yılan-kral, Dahak" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen aji-dahāka- sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aji "yılan" sözcüğünden türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *eghi- veya *angʷhi- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Özgün biçim ejdehā olduğu halde, <+>hā hecesinin Farsça çoğul eki olduğu varsayımıyla ejder biçimi türetilmiştir. Sonradan beliren /r/ ara sesinin kaynağı anlaşılamadı.

Kelime Telaffuzu

Ejderha kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ejderha nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Avesta, Aynı anlamda, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ejderha ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play