Ejakülasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ejakülasyon Kelime Kökeni

Fr éjaculation (aniden ve keskin şekilde) fışkırtma Lat eiaculatio a.a. Lat ex+ iaculari (mızrak veya ok) fırlatmak +tion Lat iaculum mızrak Lat iacere, iact- atmak  jet

Tarihte En Eski Kaynak

"cinsel boşalma" [ m (1986) : STUD 100 seksüel relasyonlarda erken ejakülasyonu önleme müstahzarı olup piyasaya arz edilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca éjaculation "(aniden ve keskin şekilde) fışkırtma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen eiaculatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince iaculari "(mızrak veya ok) fırlatmak" fiilinden +tion sonekiyle ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince iaculum "mızrak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince iacere, iact- "atmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1880 dolayında Fransa'da çocuk psikolojisi disiplininde ortaya çıkmış bir terimdir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.