Egzistansiyalizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Egzistansiyalizm Kelime Kökeni

Fr existentialisme varoluşçuluk, varoluşçu felsefe veya yaşam tarzı Fr existence varoluş, mevcudiyet +ism Lat exsistentia a.a. Lat exsistere ortaya çıkmak, zuhur etmek, olmak Lat ex+ sistere, stat- durmak, dikilmek, sıkı durmak, kavi olmak  asistan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1949) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca existentialisme "varoluşçuluk, varoluşçu felsefe veya yaşam tarzı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca existence "varoluş, mevcudiyet" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen exsistentia sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince exsistere "ortaya çıkmak, zuhur etmek, olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sistere, stat- "durmak, dikilmek, sıkı durmak, kavi olmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asistan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1880 dolayında Fransa'da çocuk psikolojisi disiplininde ortaya çıkmış bir terimdir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.