Asistan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Asistan Kelime Kökeni

Fr assistant yardımcı, yamak Fr assister yanında durmak, el vermek, yardımcı olmak Lat assistere a.a. Lat ad+ sistere, stāt- durmak/durdurmak, dikmek/dikilmek, sıkı durmak, kavi olmak << HAvr *si-stə- HAvr *stā- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

"üniversitede öğretmen yardımcısı" [ c (1928) : beş altı asistanı ve iki bin talebesi mevcuttur. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca assistant "yardımcı, yamak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca assister "yanında durmak, el vermek, yardımcı olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen assistere fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince sistere, stāt- "durmak/durdurmak, dikmek/dikilmek, sıkı durmak, kavi olmak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *si-stə- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stā- "durmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.