Doping - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Doping Kelime Kökeni

İng doping ilaçlama, uyuştrurucu uygulama İng dope ilaç, uyuşturucu +ing Hol doopen daldırmak, bulamak, sos katmak << Ger *deup-  dip2

Tarihte En Eski Kaynak

"sporcuya uyarıcı ilaç verme" [ m (1950) : Yüzme müsabakalarında sporculara doping yapılıyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce doping "ilaçlama, uyuştrurucu uygulama" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce dope "ilaç, uyuşturucu" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Holandaca doopen "daldırmak, bulamak, sos katmak" fiilinden türetilmiştir. Holandaca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *deup- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dip2 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Doping kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, doping nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Germence kökten İngilizce deep (derin), dive (dalmak), dab (batırmak), Almanca tief (derin).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Holandaca, Ses evrimi, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.