Dip - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dip - Yan Anlam Kelime Kökeni

İng dip ekmek banılarak yenen sos İng to dip batırmak, daldırmak, banmak Ger *deupjan- daldırmak Ger *deupaz derin << HAvr *dheub- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce dip "ekmek banılarak yenen sos" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to dip "batırmak, daldırmak, banmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *deupjan- "daldırmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *deupaz "derin" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dheub- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Germence kökten İngilizce deep (derin), dive (dalmak), dab (batırmak), Almanca tief (derin).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Türeme, Germence, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.