Donör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Donör Kelime Kökeni

İng donor bağışlayan, hayır amacıyla veren Fr donneur veren << Lat donator bağışlayan, armağan eden Lat donare bağışlamak +or  done

Tarihte En Eski Kaynak

"kan veya organ bağışlayan kişi" [ m (1967) : Beyoğlu İlkyardım Hastanesi'ne başvuran kan vericiler (bunlara donör diyoruz ) 25'i kadın olmak üzere 200 kişidir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce donor "bağışlayan, hayır amacıyla veren" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca donneur "veren" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince donator "bağışlayan, armağan eden" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince donare "bağışlamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için done maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede İngilizcedeki anlamıyla alındığı halde Fransızca telaffuz tercih edilmiştir. İngilizce sözcük Fransızca ara biçimden alıntıdır; fakat Latincedeki daha dar anlamını korumuştur.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.