Done - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Done Kelime Kökeni

Fr donnée veri Fr donner vermek << Lat donare bağışlamak, vermek Lat donum verilen şey, bağış Lat dare, dat- vermek  data

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : ortaya birçok müspet doneler koyan biyolojiden muhakkak surette faydalanacak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca donnée "veri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca donner "vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince donare "bağışlamak, vermek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince donum "verilen şey, bağış" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince dare, dat- "vermek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için data maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Meksika kökenli bitki 1528'de Hernan Cortés tarafından Avrupa'ya getirilmiş, ancak 18. yy ikinci yarısında yaygınlık kazanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.