Abandone - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Abandone Kelime Kökeni

Fr s'abandonner boyun eğmek, vazgeçmek, pes etmek EFr à bandon mahkûm, cezalı, yargılanarak hüküm giymiş olan § Fr à bir şeye Fr ban/bandon ferman, hüküm  banal

Tarihte En Eski Kaynak

"boksta oyunu terketme" [ c (1930) : Sekizinci ravuntta Miladoviç'in abandone etmesi üzerine Fransız boksörün galibiyetiyle ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca s'abandonner "boyun eğmek, vazgeçmek, pes etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Eski Fransızca à bandon "mahkûm, cezalı, yargılanarak hüküm giymiş olan" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca à "bir şeye" ve Fransızca ban veya bandon "ferman, hüküm" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için banal maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Abandone kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, abandone nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Eski Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.