Dore - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dore Kelime Kökeni

Fr doré altın kaplamalı, altın rengi Fr dorer altınlamak, altın kaplamak << OLat deaurare a.a. Lat de+ aurum altın << HAvr *aus-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca doré "altın kaplamalı, altın rengi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca dorer "altınlamak, altın kaplamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen deaurare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince aurum "altın" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *aus-2 biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçede İngilizcedeki anlamıyla alındığı halde Fransızca telaffuz tercih edilmiştir. İngilizce sözcük Fransızca ara biçimden alıntıdır; fakat Latincedeki daha dar anlamını korumuştur.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.