Dolap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dolap Kelime Kökeni

Fa dolāb دولاب 1. su çarkı, 2. her türlü mekanik çark, hile, dolandırıcılık, 3. kiler, erzak deposu § Fa dol دول kova (Aram dwal, dawlā דְּוַל, דַוְולָא kova, sulama çarkı, sulama düzeneği Akad dālu/dalū a.a. Akad dālu dönmek, dolanmak ) Fa āb آب su  devlet, ab

Tarihte En Eski Kaynak

"1. su çarkı, kuyudan su çekmeye yarayan düzenek" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
"2. düzen, kumpas, dolandırıcılık, 3. içine eşya konulan mahfaza" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dolāb دولاب z "1. su çarkı, 2. her türlü mekanik çark, hile, dolandırıcılık, 3. kiler, erzak deposu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça dol دول z "kova " (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice dwal, dawlā דְּוַל, דַוְולָא z "kova, sulama çarkı, sulama düzeneği" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen dālu veya dalū sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Akatça dālu "dönmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Farsça āb آب z "su " sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için devlet, ab maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Dolap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dolap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ermenice tuyl դոյլ (kova) Orta Farsçadan alıntıdır. Arapça dūlāb (çark, teker, mekanizma, eşya ve evrak dolabı) Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça, Türeme, Akatça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.