Ab - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ab Kelime Kökeni

Fa āb آب su << OFa āp a.a. << EFa āpi a.a. << HAvr *āp- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

āb [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
abıhayat "[Fa āb-i ḥayāt] hayat suyu" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āb آب z "su" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen āp sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen āpi sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *āp- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ab kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ab nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı İrani kökten Avesta (Zend) dilinde avô-, Kürtçe (Kurmanci) aw, owe (su). Farsça türevlerde bazen āv biçimi görülür: χʷoşāv, çirkāv, şādāvān.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.