Devlet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Devlet Kelime Kökeni

Ar dawla ͭ دولة [#dwl mr.] 1. talih, baht, 2. servet, kısmet, 3. iktidar, egemenlik Ar dāla döndü, dolandı (özellikle felek, kısmet) (Akad dālu dönmek, dolanmak )

Tarihte En Eski Kaynak

"baht, talih" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça dwl kökünden gelen dawlat دولة z "1. talih, baht, 2. servet, kısmet, 3. iktidar, egemenlik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça dāla "döndü, dolandı (özellikle felek, kısmet)" fiilinin ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük Akatça dālu "dönmek, dolanmak" fiili ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Devlet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, devlet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün anlam evrimi Latince status (1. talih, statü, servet, 2. devlet) deyimine paraleldir. Hükümdarın sahip olduğu bir niteliğin adı iken soyut anlam kazanmıştır. || dūl (kova), dūlāb (dolap) eş kökenlidir.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.