Dogma

Fr dogme katı katıya bağlı olunan öğreti EYun dógma δόγμα öğreti, mezhep EYun dékomai δέκομαι almak, kabul etmek +ma HAvr *dek- almak, kabul etmek, öğrenmek  disiplin

Tarihte En Eski Kaynak

dogmatik [ c (1933) : lugatiniz mahdut, tarifleriniz mahdut ve hükümleriniz çok dogmatik ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dogme "katı katıya bağlı olunan öğreti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dógma δόγμα z "öğreti, mezhep" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dékomai δέκομαι z "almak, kabul etmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "almak, kabul etmek, öğrenmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için disiplin maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Dogma kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Dogma nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dogma ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play