Diyagnoz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diyagnoz Kelime Kökeni

Fr diagnose teşhis EYun diágnōsis διάγνωσις ayırdetme, anlama, teşhis EYun diagignōskō διαγιγνώσκω ayırdetmek, farketmek, teşhis etmek +sis EYun dia+ gignōskō, gnō- γιγνώσκω, γνω- bilmek, anlamak, yargılamak  gnostik

Tarihte En Eski Kaynak

diyagnostik "[Fr diagnostique]" [ c (1931) : Rontken (diyagnostik) makinesi satılıktır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca diagnose "teşhis" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diágnōsis διάγνωσις z "ayırdetme, anlama, teşhis" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diagignōskō διαγιγνώσκω z "ayırdetmek, farketmek, teşhis etmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca gignōskō, gnō- γιγνώσκω, γνω- z "bilmek, anlamak, yargılamak" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gnostik maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.