Diyafram - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diyafram Kelime Kökeni

Fr diaphragme iki şeyi ayıran zar EYun diáphragma διάφραγμα ara duvarı, kıkırdak EYun dia+ phrássō, phrag- φράσσω, φραγ- kapatmak, önlemek, duvar veya çitle bloke etmek +ma << HAvr *bhrkʷ-yo- HAvr *bhrekʷ- tıkmak, sıkmak, daraltmak  fars

Tarihte En Eski Kaynak

diyafrağma "tıpta diyafram" [ Şani (1820) ]
diyafram "fotoğrafçılıkta diyafram" [ KK (1906) : benim fotoğrafa 40 diyafram verince 20 man poz lazım ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca diaphragme "iki şeyi ayıran zar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diáphragma διάφραγμα z "ara duvarı, kıkırdak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phrássō, phrag- φράσσω, φραγ- z "kapatmak, önlemek, duvar veya çitle bloke etmek" fiilinden +ma sonekiyle dia+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrkʷ-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrekʷ- "tıkmak, sıkmak, daraltmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fars maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Şeker hastalarının aşırı idrar etmesinden ötürü.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.