Diyafram

Fr diaphragme iki şeyi ayıran zar EYun diáphragma διάφραγμα ara duvarı, kıkırdak EYun dia+ phrássō, phrag- φράσσω, φραγ- kapatmak, önlemek, duvar veya çitle bloke etmek +ma << HAvr *bhrkʷ-yo- HAvr *bhrekʷ- tıkmak, sıkmak, daraltmak  fars

Tarihte En Eski Kaynak

diyafrağma "tıpta diyafram" [ Şani (1820) ]
diyafram "fotoğrafçılıkta diyafram" [ KK (1906) : benim fotoğrafa 40 diyafram verince 20 man poz lazım ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca diaphragme "iki şeyi ayıran zar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diáphragma διάφραγμα z "ara duvarı, kıkırdak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phrássō, phrag- φράσσω, φραγ- z "kapatmak, önlemek, duvar veya çitle bloke etmek" fiilinden +ma sonekiyle dia+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrkʷ-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrekʷ- "tıkmak, sıkmak, daraltmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fars maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Şeker hastalarının aşırı idrar etmesinden ötürü.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Diyafram ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play