Divan

Ar/Fa dīwān ديوان 1. defter, özellikle resmi karar ve hesapların yazıldığı defter, şiir koleksiyonu, 2. yazmanlar heyeti, büro, sekretarya, mahkeme OFa dīvān resmi daire, büro, sekretarya << EFa *dipi-vahana- yazı evi Akad duppu yazı tableti Sumer dup- yazı

Tarihte En Eski Kaynak

"defter" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
"kurultay, meclis" [ (1400 yılından önce) ]
divanhane "meclis edilen yer" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça dīwān ديوان z "1. defter, özellikle resmi karar ve hesapların yazıldığı defter, şiir koleksiyonu, 2. yazmanlar heyeti, büro, sekretarya, mahkeme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dīvān "resmi daire, büro, sekretarya" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *dipi-vahana- "yazı evi" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Akatça duppu "yazı tableti" sözcüğünden türetilmiştir. Akatça sözcük Sumerce dup- "yazı" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

"Misafir oturtulan minder, sedir" anlamı Türkçeye özgü olup muhtemelen divanhane sözcüğünden evrilmiştir. || İtalyanca dogana, Fransızca douane, İspanyolca aduana (gümrük) sözcükleri Arapça dīwān "dan alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Divan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Divan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça ve Yeni Farsça, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça , Türeme, Akatça, Sumerce kategori veya etiketlerine bağlıdır. Divan ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play