Disponibilite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Disponibilite Kelime Kökeni

Fr disponibilité harcanmaya hazır olma Fr disponible harcamaya hazır Lat disponere, disposit- harcamak Lat di+2 ponere, posit- koymak  pozisyon

Tarihte En Eski Kaynak

disponibilite "bankada mevcut ve derhal nakte çevrilebilecek değer" [ c (1936) : Bilançomuzun tetkikinden de anlaşılacağı üzere, bu sene sonundaki mevcudumuz (disponibilite) ]
disponibl [ m (1951) : disponsibl mali kaynakları su işlerine tahsis veya celp edilebilmek için yeni bazı kaynaklardan yararlanılmadığı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca disponibilité "harcanmaya hazır olma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca disponible "harcamaya hazır" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince disponere, disposit- "harcamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, posit- "koymak" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca biçim bibliothèque (kitaplık) sözcüğünden benzetme yoluyla 1920'lerde türetilmiştir. İngilizce disco (disk çalınan kulüp) ilk kez 1965'te kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.