Dispanser - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dispanser Kelime Kökeni

Fr dispensaire (ilaç) dağıtma yeri Lat dispensarium dağıtım yeri Lat dispensare parça parça ödemek, ölçekle vermek Lat di+2 pensare [freq.] (tekrarlayarak) tartmak, ödemek Lat péndere, pens- terazi ile tartmak, ödemek  pansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

"sağlık ocağı" [ İkdam (gazete) (1928) : verem dispanseri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dispensaire "(ilaç) dağıtma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince dispensarium "dağıtım yeri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince dispensare "parça parça ödemek, ölçekle vermek" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince pensare "(tekrarlayarak) tartmak, ödemek" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince péndere, pens- "terazi ile tartmak, ödemek" fiilinin tekrarlanan eylem (frequentative) halidir. Daha fazla bilgi için pansiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca biçim bibliothèque (kitaplık) sözcüğünden benzetme yoluyla 1920'lerde türetilmiştir. İngilizce disco (disk çalınan kulüp) ilk kez 1965'te kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, tekrarlanan eylem, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.