Diskur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diskur Kelime Kökeni

Fr discours 1. nutuk, söylev, 2. söylem Lat discursus 1. koşuşma, 2. münakaşa, 3. tartışmalı bir konuda verilen söylev Lat discurrere, discurs- zıt yönlere koşmak, münakaşa etmek Lat di+2 currere, curs- koşmak  kur

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1922) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca discours "1. nutuk, söylev, 2. söylem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince discursus "1. koşuşma, 2. münakaşa, 3. tartışmalı bir konuda verilen söylev" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince discurrere, discurs- "zıt yönlere koşmak, münakaşa etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca biçim bibliothèque (kitaplık) sözcüğünden benzetme yoluyla 1920'lerde türetilmiştir. İngilizce disco (disk çalınan kulüp) ilk kez 1965'te kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.