Pansiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pansiyon Kelime Kökeni

Fr pension 1. ücret, maaş, rant, akar, 2. kiralık oda Lat pensio 1. tartı, 2. ödeme, ücret Lat péndere, pens- 1. asmak, 2. terazi ile tartmak, özellikle gümüş para tartmak, 3. (dolayısıyla) para ödemek +tion << HAvr *(s)pen- sarkıtmak, asmak, tartmak

Tarihte En Eski Kaynak

"kiralık oda" [ KK (1910) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pension "1. ücret, maaş, rant, akar, 2. kiralık oda" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince pensio "1. tartı, 2. ödeme, ücret" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince péndere, pens- "1. asmak, 2. terazi ile tartmak, özellikle gümüş para tartmak, 3. (dolayısıyla) para ödemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)pen- "sarkıtmak, asmak, tartmak" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Pansiyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pansiyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince fiil grubunun 1. asmak, sarkıtmak, 2. tartmak, 3. para tarmak ve ödemek, 4. zihnen tartmak, düşünmek, 5. iplik eğirmek anlamları mantıken bağlantılıdır. Karş. Latince uzun e ile pendēre (sarkmak, [geçişsiz fiil]), pensare (tekrarlayarak tartmak, düşünmek > Fransızca penser), ve halk dilinde pendicare (beline kadar sarkmak > Fransızca pencher). Karş. İngilizce pound (tartı birimi, gümüş para birimi), İspanyolca peso (aynı anlamda). Aynı kökten İngilizce spindle (iplik eğirmekte kullanılan sarkaç gibi alet, ağırşak).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.