Pansuman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pansuman Kelime Kökeni

Fr pansement bakım Fr panser (hastaya veya hayvana) bakmak, bakım yapmak +mentum Lat pensare [freq.] (sürekli) tartmak, düşünmek, kaygı göstermek Lat péndere, pens- tartmak  pansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

pansıman "yara bakımı" [ c (1933) : benim evimde de senin yaranı pansman edecek pamuk, ilaç yok ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pansement "bakım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca panser "(hastaya veya hayvana) bakmak, bakım yapmak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince pensare "(sürekli) tartmak, düşünmek, kaygı göstermek" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince péndere, pens- "tartmak" fiilinin tekrarlanan eylem (frequentative) halidir. Daha fazla bilgi için pansiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince fiil grubunun 1. asmak, sarkıtmak, 2. tartmak, 3. para tarmak ve ödemek, 4. zihnen tartmak, düşünmek, 5. iplik eğirmek anlamları mantıken bağlantılıdır. Karş. Latince uzun e ile pendēre (sarkmak, [geçişsiz fiil]), pensare (tekrarlayarak tartmak, düşünmek > Fransızca penser), ve halk dilinde pendicare (beline kadar sarkmak > Fransızca pencher). Karş. İngilizce pound (tartı birimi, gümüş para birimi), İspanyolca peso (aynı anlamda). Aynı kökten İngilizce spindle (iplik eğirmekte kullanılan sarkaç gibi alet, ağırşak).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, tekrarlanan eylem, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.