Dirhem

Fa dirham درهم 1. küçük bir ağırlık birimi, 2. gümüş para birimi << OFa drahm/dram gümüş para EYun dráχma/dráχmē δράχμα 1. tutam, avuç, bir el dolusu, 2. bir ağırlık birimi, 3. eski Atina"da gümüş para birimi EYun drássomai, draχ- δράσσομαι, δραχ- avuçlamak, elle tutmak +ma << HAvr *dergh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dirham درهم z "1. küçük bir ağırlık birimi, 2. gümüş para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) drahm veya dram "gümüş para" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca dráχma veya dráχmē δράχμα z "1. tutam, avuç, bir el dolusu, 2. bir ağırlık birimi, 3. eski Atina"da gümüş para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca drássomai, draχ- δράσσομαι, δραχ- z "avuçlamak, elle tutmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dergh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Metatez belki dermek/dirmek fiilinin etkisini gösterir.

Kelime Telaffuzu

Dirhem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Dirhem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dirhem ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play