Dirgen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dirgen Kelime Kökeni

Yun dikráni δικράνι iki uçlu çatal << EYun dikrânon δικρᾶνον ikiboynuz, a.a. § EYun di- δι- iki EYun kránon κράνον boynuz  di+1, kraniyum

Tarihte En Eski Kaynak

digren "harmanda saman atmaya yarayan iki uçlu çatal" [ Ömer Lütfi Barkan, Osmanlı İmparatorluğunda Zirai Ekonomi... (1600 yılından önce) ]
digren [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca dikráni δικράνι z "iki uçlu çatal" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca dikrânon δικρᾶνον z "ikiboynuz, iki uçlu çatal" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca di- δι- z "iki" ve Eski Yunanca kránon κράνον z "boynuz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için di+1, kraniyum maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Metatez belki dermek/dirmek fiilinin etkisini gösterir.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.