Dide - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dide Kelime Kökeni

Fa dīde ديده 1. görülen, görülmüş, 2. gören, görmüş, 3. göz Fa dīdan, bīn- ديدن, بين görmek << OFa dītan, vēn- a.a. EFa didiy gördü Ave dāi-, didaiti bakmak, görmek, düşünmek << HAvr *dhiā- HAvr *dheiə- görmek, bakmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ F (1451) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dīde ديده z "1. görülen, görülmüş, 2. gören, görmüş, 3. göz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça dīdan, bīn- ديدن, بين z "görmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen dītan, vēn- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Eski Farsça didiy "gördü" fiili ile eş kökenlidir. Eski Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde dāi-, didaiti "bakmak, görmek, düşünmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhiā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dheiə- "görmek, bakmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Dide kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dide nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe dhyāti (düşünmek), Ermenice dit- > tid- դիտ- (seyretmek). Farsça fiilin kuraldışı geniş zaman kökü olan bīn sözcüğünün etimolojisi ayrıdır. Bkz. bedbin.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.