Diaspora - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diaspora Kelime Kökeni

Fr/İng diaspora bir ulusun ve özellikle Yahudilerin dünyaya dağılması EYun diaspōrá διασπωρά saçılma, tamamen yayılma EYun dia+ speírō, spor- σπείρω, σπορ- saçma, tohum ekme  sperm

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1972) : lâtince "diaspora" diye anılan yahudi göçleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce diaspora "bir ulusun ve özellikle Yahudilerin dünyaya dağılması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diaspōrá διασπωρά z "saçılma, tamamen yayılma" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca speírō, spor- σπείρω, σπορ- z "saçma, tohum ekme" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sperm maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Diaspora kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, diaspora nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçe modern kullanımı Batı dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.