Didaktik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Didaktik Kelime Kökeni

Fr didactique öğretici, eğitici EYun didaktikós διδακτικός EYun didáskō, didak- διδάσκω, διδακ- öğretmek +ikos << HAvr *didnsko- düşündürmek HAvr *dens-1 düşünmek  +dan2

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : projeksiyonlar, sinema aletleri, tenvir vasıtaları ve bir takım didaktik materiyaller ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca didactique "öğretici, eğitici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca didaktikós διδακτικός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca didáskō, didak- διδάσκω, διδακ- z "öğretmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *didnsko- "düşündürmek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dens-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +dan2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe modern kullanımı Batı dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.